"400 plus" dla byłych opozycjonistów. Prezydent Duda podpisał ustawę o dodatkach dla osób represjonowanych w PRL-u

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy finansowej dla opozycjonistów z czasów PRL. Nowe rozwiązanie już nazwano 400+
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy finansowej dla opozycjonistów z czasów PRL. Nowe rozwiązanie już nazwano 400+ Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Prawie od zawsze mówiło się, że nie każdy opozycjonista, który walczył z poprzednim ustrojem jest gwiazdą mediów, licznych wykładów czy obecnej polityki. Wielu z nich żyje naprawdę w trudnych warunkach. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę o comiesięcznym świadczeniu dla represjonowanych w PRL-u.

Projekt ustawy dającej opozycjonistom z okresu PRL-u dodatkowe świadczenia finansowe powstał w Senacie. Nowe rozwiązanie zakłada, że każdy działacz opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane będą otrzymywali 402,72 zł miesięcznie bezterminowo. Dodatek przyznawany będzie do końca życia oraz bez względu na dochód. W głosowaniu w Sejmie, jak nigdy, zapanowała zgoda i za nowym rozwiązaniem zagłosowało 438 posłów. Tylko dwóch było przeciw. Nową ustawę natychmiast podpisał prezydent.
Jest to dosyć duża zmiana, bo obowiązująca dotąd ustawa przyznawała takie świadczenie na rok i po spełnieniu określonego kryterium dochodowego. Nowe rozwiązania zmieniają także kryteria i sposób przyznawania pomocy jednorazowej i okresowej, o które mogą ubiegać się byli opozycjoniści. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie 31 sierpnia.
Trwa ładowanie komentarzy...